WhatsApp Grubunuzu Nasıl Kurabilirsiniz?

WhatsApp grubu kurmak zor ya da uzun saatlerinizi alacak bir işlem değildir. Basit ve hızlı adımlar ile neredeyse 5 dakika kadar kısa bir sürede WhatsApp grubu kurabilir, grubunuzda yönetici olabilir ve grubunuza yeni üyeler ekleyebilirsiniz.

WhatsApp grubu açmak istiyor iseniz öncelikle “Sohbetler” ekranına giderek “Ayarlar” sekmesinden “Yeni Grup” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bu seçeneği tıkladıktan sonra önünüze bir grup adı ve simgesi için yazı ekranı gelecektir. Bu kısımda öncelikle grubunuzun adını ve simgesini belirlemelisiniz. Eğer isterseniz bu aşamada grup adınızı belirledikten sonra grubunuzun simgesini belirlemeyi sonraki bir zamana bırakabilirsiniz. Bu aşamadan sonra da “İleri” butonuna tıklayarak oluşturduğunuz grup adını onaylamalısınız. Grubunuzun adını da belirledikten sonra WhatsApp grubunuzu oluşturma işlemini tamamlamak için en az bir katılımcı eklemeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra da “Oluştur” dediğiniz takdirde artık WhatsApp grubunuz oluşturulmuş olacaktır.

WhatsApp Grubunuza Nasıl Üye Ekleyebilirsiniz?

WhatsApp grubunuzu oluşturduktan sonra aynı zamanda otomatik olarak o grubun yöneticisi siz olacaksınız ve dolayısıyla da WhatsApp özellikleri doğrultusunda gruba üye eklemek de sadece sizin yetkileriniz arasında olacaktır.

Belirttiğimiz üzere WhatsApp grubunuza 100 kişiye kadar üye eklemeniz mümkündür. Eğer grubunuza yeni katılımcı ya da katılımcılar ekleyecekseniz öncelikle oluşturmuş olduğunuz grup sohbet sayfasını açmalısınız. Grup sohbet sayfasını açtıktan sonra grubunuzun tüm özelliklerini görmek ve ayarlarını yapabilmek için grup konusuna tıklayarak ayarlaya gitmelisiniz. Bu işlemden sonra karşınıza “Katılımcılar” başlığı altında en üst sırada “Katılımcı Ekle” seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneği tıkladığınızda grubunuza hangi katılımcıları eklemek istiyor iseniz numara ya da isim WhatsApp ismi girerek katılımcılarınızı ekleyebilirsiniz. Bu şekilde grubunuza katılımcı ekleme işleminiz de tamamlanmış olacaktır.

WhatsApp Grubunuzdan Nasıl Üye Silebilirsiniz?

WhatsApp grubunuzdan üye silmek ya da diğer bir deyişle üye çıkartmak istiyor iseniz bu işlem de tıpkı grubunuza üye eklemek kadar kısa sürmekle birlikte oldukça kolay olmaktadır.

Grubunuzdan üye silmek için öncelikle Grup sohbet sayfasına ulaşmalısınız. Grup sohbet sayfasına geldiğinizde grup konusuna tıklayarak grup ayarlarına gitmelisiniz. Bu ekranda grubunuzun tüm katılımcılarını görebilirsiniz.

Katılımcılarını gördüğünüz grup sayfanızda çıkartmak istediğiniz katılımcının üzerine tıkladığınızda çıkan menü içinde “Gruptan Çıkar” seçeneği görülecektir. Bu seçeneği tıklayarak seçtiğiniz kişi grubunuzdan çıkarabilirsiniz. Bu işlemden sonra WhatsApp grubunuzdan çıkardığınız katılımcı ya da diğer bir ifade ile üye, yine sizin izniniz olmadan ve siz gruba eklemeden gruba giremeyecek ve gruptaki gerek yazışmaları gerekse paylaşımları göremeyecektir.